RE/MAX A-City

Daně a účetnictví

Odvody OSVČ v roce 2024

Vzhledem k růstu průměrné i minimální mzdy a přijetí vládního konsolidačního balíčku dochází v roce 2024 ke změnám v odvodech OSVČ.

Odvody na sociální zabezpečení osob samostatně výdělečně činných vzrostly zvýšením vyměřovacího základu. Zvýšení se týká OSVČ, které podléhají minimálnímu vyměřovacímu základu, tak OSVČ, jejichž příjmy podléhají vyššímu než minimálnímu vyměřovacímu základu (od roku 2024 dochází ke zvýšení vyměřovacího základu u těchto osob ze současných 50 % daňového základu na 55 %).

Minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ se zvýší ze současných 25 % průměrné mzdy (pro rok 2023: 10 992 Kč) vždy o 5 % pro každý další rok (tj. pro rok 2024 = 30 % z 43 967 Kč = 13 190 Kč), až na konečných 40 % průměrné mzdy od roku 2026.

Minimální výše zálohy na sociální pojištění tak pro rok 2024 je 29,2 % z minimálního vyměřovacího základu, tedy částka 3 852 Kč měsíčně. U OSVČ, kteří svou podnikatelskou činnost nevykonávají jako hlavní, ale jako vedlejší, je záloha 1 413 Kč/měsíc. Zálohy se platí za daný měsíc. Termín je tedy do konce onoho měsíce, za který je částka placená. Nová výše záloh se v případě minimálních záloh platí již od ledna 2024, tedy splatnost je do 31. 1. 2024 (v případě ostatních OSVČ se nová výše záloh nastavuje až po odevzdání přehledu za rok 2023).

U zdravotního pojištění se způsob výpočtu vyměřovacího základu ani minimálního vyměřovacího základu nemění, zálohy se tak budou i nadále zvyšovat pouze na základě zvýšení průměrné mzdy. Minimální výše zálohy na zdravotní pojištění je tak 13,5 % z poloviny průměrné mzdy, tedy částka 2 968 Kč měsíčně. OSVČ vykonávající činnost jako vedlejší zálohy neplatí, případné pojistné se doplatí zpětně za celý rok na základě reálných příjmů. Zálohy se platí zpětně – první zvýšená minimální záloha je tedy za měsíc leden splatná do 8. 2. 2024.

 

Daň z nemovitých věcí 2024

31. 1. 2024 je posledním dnem pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Daňové přiznání se podává na zdaňovací období roku 2024, a to v případě nabytí nemovitosti během roku 2023. Avšak novela zákona o dani z nemovitých věcí nově zavádí řadu změn, které se na rok 2024 již vztahují. Tady je jejich shrnutí.

Některé změny, které vyplývají z novely zákona o dani z nemovitých věcí, zohlední správce daně automaticky, v některých případech bude nutné podat daňové přiznání. Přehled, kdy musíte podat daňové přiznání a kdy to nebude potřeba, naleznete v odkazu.

Finanční správa pro doručení informace pro placení daně z nemovitých věcí kromě jiných způsobů využívá datové schránky. Poplatníkovi daně z nemovitých věcí, který má zřízenu datovou schránku fyzické osoby nebo datovou schránku fyzické osoby podnikající a není přihlášen k jiné službě (SIPO, zasílání údajů na e-mail), je každoročně do datové schránky doručena informace pro placení daně z nemovitých věcí. Pokud má zároveň zřízeny oba typy datové schránky, je informace doručena do datové schránky fyzické osoby.

Poplatníci daně z nemovitých věcí mohou od podzimu 2023 využít službu předvyplnění daňového přiznání údaji, jimiž finanční správa již disponuje nebo jsou evidovány v katastru nemovitostí. Tuto službu mohou využít pouze uživatelé daňové informační schránky DIS+ na portálu MOJE daně. Nová služba umožňuje předvyplnění údajů obsažených v katastru nemovitostí a v evidencích správce daně a jejich automatickém načtení do průvodce daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí. Poplatníci daně z nemovitých věcí využívající DIS+ tak nově pouze zkontrolují předvyplněné údaje a doplní chybějící údaje, kterými správce daně nedisponuje, a bez nutnosti učinit další zbytné kroky mohou přiznání jednoduše podat.

Další změny

• Sazby daně z nemovitých věcí se od 1. 1. 2024 zvýší průměrně o 80 %. V rámci navýšení sazeb daně se mění také zvýšení daně ze 2 Kč na 3,50 Kč za 1 m2 nebytového prostoru užívaného k podnikání. Nově se toto zvýšení daně ze staveb a jednotek bude aplikovat i na všechny místnosti v obytných domech a jednotkách (bytech) sloužící k podnikání v oboru ubytování bez ohledu na to, zda-li se jedná o nebytový prostor.

• Dochází ke zvýšení minimální celkové daně za spoluvlastnický podíl na nemovité věci, která bude činit 90 Kč.

• Dochází ke zvýšení hranice minimální výše daně, kterou je poplatník povinen uhradit, na 50 Kč.

• Od 1. 1. 2024 se zavádí inflační koeficient, kterým se násobí výsledná daň z pozemků a výsledná daň ze staveb a jednotek. Pro zemědělské pozemky je inflační koeficient vždy 1, protože při stanovení základu daně u těchto pozemků se již inflace zohledňuje. Změnu inflačního koeficientu bude vyhlašovat MF formou sdělení zveřejněného ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. 6. kalendářního roku, který bezprostředně předchází zdaňovacímu období. Meziročně může dojít ke zvýšení inflačního koeficientu maximálně o 20 % (tj. o jednu pětinu). Na zdaňovací období roku 2024 je inflační koeficient stanoven na základě přechodných ustanovení zákona o dani z nemovitých věcí ve výši 1.

• Dochází ke zpřesnění stanovení základu daně u bytových jednotek – podlahová plocha bytové jednotky bude určena podle údaje evidovaného v katastru nemovitostí od 1. 1. 2024. Pokud nebude podlahová plocha v katastru evidována, bude se vycházet z prohlášení vlastníka a v případě jeho absence ze skutečného stavu.

 

Zdroj: RE/MAX

Autor: Zuzana Špendlíčková